Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym w Dolsku datowana jest na 1363r., gdy to kościoły w Baniu i Ostrowiecznie zostały przyłączone do kościoła dolskiego. Ale świątynia mogła istnieć już nawet w XII w. Obecny kościół wzniesiony został w 1460r. przez biskupa poznańskiego, Andrzeja z Bnina Opalińskiego. Ku jego pamięci został w ścianę wpuszczony lawaterz marmurowy z herbem Łodzi i inicjałami A.O.E.P. W 1474 r. kościół został konsekrowany. Świątynia jest trójnawowa, halowa. Jest orientowana, murowana z cegieł w układzie polskim. Wewnątrz zauważyć można sklepienie gwiaździste wsparte przez ośmioboczne filary i przylegającą prostokątną kaplicę św. Anny. Jest to zarazem kaplica grobowa.
Ołtarz główny, zbudowany w stylu renesansowym, pochodzi z około 1627r. Zdobi go bogata dekoracja snycerska oraz rzeźby: św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Michała, św. Wawrzyńca, św. Barbary i św. Katarzyny, Chrystusa Zmartwychwstałego i aniołów. W środkowej części ołtarza umieszczony został obraz /Koronacja Matki Boskiej/ pochodzący z 1627r., podarowany przez Mateusza Osmańskiego – ówczesnego proboszcza dolskiego. W ołtarzach bocznych znajduje się obraz /Przemienienia Pańskiego/ z dwoma rzeźbami świętych biskupów po lewej stronie i obraz /Zwiastowania Najświętszej Marii Panny/ po prawej stronie.
Ścianę północną kościoła zdobi obraz /Złożenie do grobu/, będący darem śp. X kanonika ks. J. Jabczyńskiego, ofiarowanym na pamiątkę odebranego w tymże kościele chrztu św., w maju 1799 r., a wykonanym przez Edwarda Czarnikowa.
Kościoł otoczony jest starym murem, z ceglaną barokową bramą. Przy świątyni znajduje się murowana dzwonnica, z półkolistymi arkadami z umieszczonymi wewnątrz trzema dzwonami. Jeden, pochodzący z 1680 r., oraz dwa pozostałe z 1777 r.